Преди да пристъпите към сключване на окончателен договор и да изповядате сделка с недвижим имот (парцел, магазин, офис или апартамент) пред нотариус е препоръчително да сключите предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот.
Предварителният договор обвързва продавача и купувача, като с него се поема задължението в бъдеще да бъде сключен окончателен договор под формата на нотариалния акт, с който да се прехвърли правото на собственост. Едно от условията на предварителният договор е писмената форма, което е достатъчна гаранция за обезпечаване на интересите на заинтересованите страни по сделката при евентуално неизпълнение на всяка една от тях. Имайте предвид, че този договор не дава абсолютна гаранция на страните е необходимо да се консултирате с адвокат или с опитен брокер на имоти.
В предварителният договор се включват съществените елементи и изричните уговорки на страните, преди да се пристъпи към подписването на окончателния договор – нотариалният акт.
Предварителният договор за покупко-продажба на недвижим имот не прехвърля правото на собственост.
Често при подписването на предварителния договор Купувачът плаща на Продавача определена сума пари като капаро, както и поставя ограничения и разбира се урежда условията при неизпълнение на поетите от всяка една от страните ангажименти, чрез уговорената в него неустойка.
Необходимите документи са:
- Документ за собственост– възможните документи, с които може да се извърши продажба са:
- Решениена поземлената комисия за възстановяване на собствеността – в него са описани възстановените ниви и съседите;
- Нотариален акт;
- Договор за доброволна делба– заверен от нотариус и вписан в съответния районен съд;
- Съдебно решение – вписано.
- Актуална скица на имота, които се получават от съответната общинска служба по земеделие или АГКК (актуалност 6 месеца).
- Данъчна оценкаот данъчната служба по местонахождение на имота в писмен вид.
- Удостоверение за наследници.
- Документ за самоличност(лична карта, паспорт).
- Удостоверение за брак. Имоти, придобити по време на брака, са семейна имуществена общност. За тяхната продажба се изисква съгласието и на двамата съпрузи. Не представляват семейна имуществена общност получените имоти чрез дарение или по наследство от единия от съпрузите.
- Делбен протокол или договор за делба, ако е имало делба на имота.
- Удостоверение, че имотът не е актуван като общински(само за сделки с дворно място). Удостоверението се издава от отдел ‛Общинска собственост‛.
- Пълномощно, ако продавачът не може да присъства на сделката. Добре е да се включат някои допълнителни условия в пълномощното, като посочване на минималната цена на сделката, начина на плащането и др.
- Удостоверение, че сградата е изградена със строително разрешение по одобрен архитектурен план.
Други документи според особеностите на имота като смъртен акт, акт за раждане, документ за развод, и др., за които можете да се консултирате с професионален брокер на имоти или адвокат.
Декларация по чл. 25, ал. 6 от Закона за Нотариусите – нотариално заверена 1 брой.
Декларация по чл. 226, ал. 1 от ДПК – нотариално заверена 2 броя.